Jack o´ Lantern

24. října 2015 v 16:01 | Ghoul
Zdravím, drazí návštěvnící světa nemrtvých. Halloween je prakticky za dveřmi a k němu neodmyslitelně patří i vyřezávané dýně, neboli tzv, Jack o´Lanterns. Ale odkud že tento název je a jak tento fenomén vznikl? No. Pojí se k němu jistá legenda, nebo spíš víc legend Smějící se Já jsem se rozhodl, že vám sem dám nějakou tu interpretaci jež jsem našel. Jak říkám, možností je více, stejně jako například u pohádek o Červené Karkulce. Taky máme mnoho verzí. No a teď už nebudu zdržovat a jdeme hnedle na to!

Původní legenda, kterou vám tu dnes chci odvyprávět, pochází z Irska, což je také země kde ony Lanterny vznikly.

Kdysi dávno, žil smrtelník jménem Jack. Nevážil si života a peníze utápěl v alkoholu. Neměl ženu ani děti, a s jeho domem to také nevypadalo nijak valně. Jednou, v předvečer svátku všech svatých, se Jack opil tolik, že už jeho duše začala opouštět tělo. Tuto příležitost chtěl využít dáběl a tak si pro něj přišel. Jenže Jack byl vychytralý a tak chtěl ďábla převézt. Vyžádal si své poslední přání a sice, aby mu ďábel umožnil dát si ještě poslední drink. Ďábel tedy souhlasil, ale Jack, že nemá žádné peníze a jestli by mu nemohl tedy ďábel nějaké půjčit. Ten se rozzuřil, že nemá také peníze, že na co by mu byli a tak dále. Jack tedy přišel s briliantním nápadem. Navrhl ďáblovi, že by se mohl změnit na šest pencí a jakmile by Jack zaplatil Hospodskému, mohl by se ďábel přeměnit zpět. ďábel tedy souhlasil a přeměnil se na šest pencí. Jakmile to udělal, Jack jednu z pencí vzal a dal si jí do kapsy, zatímco zbytek držel v ruce. Jakmile nebyly pence u sebe, ďábel se nemohl proměnit nazpět. Udělali tedy s JAckem dohodu. Jack dostal druhou šanci a na oplátku byla ďáblovi poskytnuta možnost proměnit se zpět.

Rok na to, opět v předvečer svátku všech svatých, se situace opakovala. Tentokrát Jack opět přemýšlel, jak na ďábla vyzrát. Jako i před rokem, vyžádal si Jack své poslední přání. Chtěl si dát jablko, ale nedosáhl na něj na strom a tak požádal ďábla, zda by mu pro něj nevyšplhal. Ďábel lest neprokoukl a tak mu ochotně vylezl pro jablko. Když byl ďábel na stromě, vytáhl Jack z kapsy nůž a vyřezal do kůry stromu kříž. Ďábel tedy nemohl slézt dolů. Začalo druhé vyjednávání. Tentokrát byly Jackovi podmínky takové, že ho ďáběl nechá jít a už nikdy se pro něj nevrátí. Ďáblovi nezbylo, než mu opět yhovět a tak tedy souhlasil.

O další rok později, se Jack upil k smrti. Když přišel k nebeské bráně, vyhodil ho svatý Petr kvůli tomu, že dostal dvakrát další šanci a nic s tím nedělal a pro jeho podvádění. Jack tedy šel k pekelné bráně v naději, že ho tedy přijmou, když ho ďábel tolikrát chtěl do svých spárů. Jenže ďábel ho také vyhnal s tím, že se zapřísáhl, že ho k sobě už nikdy nevezme. Jenže mu bylo Jacka líto a tak mu dal svíčku, jelikož Jack byl odsouzen k blouďení v temnotách. A tak tedy Jack se svíčkou odešel od pekelné brány do temnot. A od té doby, lidé vyřezávají dýně a vkládají do nich svíčky, aby signalizovaly jackovi cestu temnotou.


Doufám, že se vám článek líbil a že jsem povědomí o tragickém příběhu Jacka opět rozšířil do podvědomí dalších lidí. Uvidíme se opět u dalšího článku. S láskou váš Ghoul Smějící se
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama